Ingen støtte frå meg

Ti Kinas ambassadør i Noreg Gao Jian

Berre for å gjere det heilt klårt: Kina har ikkje mi støtte når det gjeld politikken dykkar i Tibet. De har ikkje mi støtte verken når det gjeld å okkupere andre land, som Tibet og Taiwan, eller når det gjeld bruk av tortur, horrible fengselsstraffar for politiske ytringar eller dødsstraff.

Helsing norsk borgar.

10 Responses til “Ingen støtte frå meg”


  1. 1 minneapolise april 8, 2008 at 7:04 pm

    Du er ein av desse bråkmakarane som er ute etter å mobbe Kina med andre ord? ;)

  2. 2 Avil april 8, 2008 at 8:50 pm

    Ja.

  3. 3 Rolf Marvin Bøe Lindgren april 8, 2008 at 9:46 pm

    Tibet er ikke mer okkupert enn Vestfold. Men skulle Vestfold ønske å løsrive seg fra resten av Norge vil jeg ikke støtte det dersom Norge bruker de samme metodene som Kina.

  4. 4 Avil april 8, 2008 at 9:48 pm

    Tibet er då bittelitt meir okkupert enn Vestfold.

  5. 5 Avil april 8, 2008 at 9:50 pm

    Da keiserdømmet ble styrtet i 1911, utviste tibetanerne 1912 alle kinesere fra Tibet og gikk inn for å styrke sin selvstendighet. De erklærte seg som uavhengig republikk og fungerte med en uavhengig regjering frem til den kinesiske okkupasjonen tok til [5]. Høsten 1950 angrep den kinesiske hær Tibet, og etter å ha nedkjempet sporadisk motstand fra den tibetanske regjeringshær, nådde den Lhasa i 1951. En avtale ble inngått mellom den tibetanske og den kinesiske regjering, som gav kineserne hånd om forsvar og utenrikssaker, mens Tibet skulle beholde sitt indre selvstyre. Dalai Lama ble værende i håp om at fredelig sameksistens med okkupantene var mulig, men flyktet i eksil til India etter de blodige opptøyene som kostet tusenvis av menneskeliv i 1959.

    *sakser frå Wiki*

    Annektert, heiter det visst.

  6. 6 Cracked actor april 8, 2008 at 9:52 pm

    Som en av debattantene på Dagbladet så treffende sa det:

    Hvor mange av dere har virkelig vært i Tibet, eller har lest Tibets historie, hvor mange av dere har god kjennskap til Tibetansk kultur, religion og mennesker? Vet dere noe som helst om Tibets forhold med Kina gjennom flere hundreår, hva som skjedde i Tibet før Mao og etter Mao? Hvordan livet for de fleste folk i Tibet har forandret seg i det siste 50 år? (Og Kommer ikke her og fortelle meg hva som skjedde med Tibet under kulturrevelusjon, alle Kina var under kulturrevelusjon på den tid.)

    Jeg har ikke vært i Tibet. Strengt tatt må jeg nok innrømme at jeg ikke har lest så mye av Tibets historie heller. Jeg har en viss kjennskap til Tibets forhold “med” Kina i flere hundreår, nemlig at det var et såkalt skattland, omtrendt som Grønland var for Norge da vi var eplekjekke i vikingtiden. Så kom revolusjonen rett rundt århundreskiftet 1900, og deretter var Tibet i praksis et uavhengig rike, frem til Mao ville det anderledes. Og resten er jo den nære historien, og den tror jeg med respekt å melde at vi vet mer om i Vesten enn hva det store flertallet av kinesere gjør!

    Men alt det til side.

    En trenger faktisk ikke henvise til kulturrevolusjonen for å argumentere for at Kina opptrer som et despotisk diktatur overfor det tibetanske folket. En trenger ikke å være forhåndsbestemt pro-tibetansk for å mene at militærvold mot demonstrerende munker er et overgrep. (Selv om en pasifistisk munk alltid gir et mer sympatisk inntrykk enn en bevæpnet-til-tenna-commie) For å si det ganske rett ut: Når menneskerettigheter, og i særdeleshet den mest elementære av dem alle - ytringsfriheten, bekjempes på en så brutal måte - ikke bare i Tibet, men for alle kinesere, da er det umoralsk å ikke protestere.

    For øvrig: Gerhard Heiberg gjør meg ganske flau over å være norsk, mann og ha litt rar tannstilling i underkjeven. Makan til tullebukk!

  7. 7 Avil april 8, 2008 at 9:54 pm

    Heiberg gjev alle oss med rar tannstilling i underkjeven eit dårleg rykte.

  8. 8 Marina april 9, 2008 at 2:19 am

    “Det skjer mye positivt i Kina”, vettu. Men tilsynelatende ikke når det gjelder menneskerettigheter, og det er slett ikke uviktig.
    Og hun ambassadøren som sa at Kina har den norske befolkningen bak seg, hun burde holde på rumpa. For det må da være noen som har mot nok til å sparke?

  9. 9 groftekanten april 9, 2008 at 8:21 am

    Signerer!

    Hilsen en annen norsk borger :-)

  1. 1 Cracked actor … telling lies » Hvem støtter egentlig Kina? Trackbackapril 8, 2008 at 4:17 pm

Skriv et svar




Blåggsørvis for kresne

Lei av å surfe gjennom eit ørkeslaust internett? Sjekk ut nye Sonitus. Og her er ein ambisiøs borgarblågg: Les iNorden

Opphavsrett

Eg likar å dele. Eg likar ting som er gratis. Dette er ein fri Wordpress-blågg, og boka mi skriv eg på Open Office. Det er kjekt om du lenker til blåggen min. Det er kjekt om du siterer meg. Det er kjekt om du legg ut delar av tekstane her og legg til eigne refleksjonar, på din eigen blågg. Men sjølv om du ikkje finn små c-ar i sirklar her, så kan du ikkje gje ut tekstane mine utan å spørre meg, utgje dei for dine eigne eller tene pengar på dei. Ha ein god og fri open-kilde-dag.

Sjefen sjølv

bilde-198.jpg

Dykk i arkivet

Eit forsøk på å delta i blåggeverda

Kategorisengsforsøk

Heia Brann

Blod er tjukkare enn vatn.

Blog Stats

  • 86,022 hits