Av personlege eigenskapar eg verdset er konkurranseinstinktet høgt oppe på lista. Mi liste, vel å merke. Av ein eller annan grunn ser folk flest dette som ein dårleg eigenskap, noko ein bør skamme seg over, undertrykke eller skjule ved seg sjølv.
Mirakel skriv: “Og plutselig var det viktig for meg å ikke bare være nominert, men å komme på grei plassering blant de nominerte. Det var i grunn en ny (og ikke kjempe attraktiv) side av meg selv. Jeg som alltid har skrytt av at jeg er den type jente som er fornøyd når det blir uavgjort. Jeg mener alle kan føle seg som vinnere da.”
Eg skjønar ikkje dette. Alt snakket om å tape og vinne med same sinn, at det viktigaste er å delta. Konkurranseinstinktet handlar om entusiasme og engasjement. Det handlar om å bli gripe av ein lyst til å yte sitt ypperste, gje på og kaste seg etter ballen med risiko for varige kneskader. Det handlar om å la seg begeistre, å leike med fullt alvor, det handlar om å vere tilstades i det ein gjer. Det handlar om å vere ivrig, og om å knalle på med alt ein har å by på.
Konkurranseinstinktet er for meg ein rå drivkraft, ei dør frå det dølle vaksenlivet som ein kan sparke opp, og lyset flaumer inn og overstråler alt. Konkurranseinstinktet er eit magisk ormehol, rett inn i ekstatisk og barnleg lukkeland, der ein innbitt og rasande kan kjase seg heilt ut og utmatta ligge i mål og smile fårete. Konkurranseinstinktet løftar meg ut av høfleg måtehald og stiv keisemd.
Konkurranseinstinktet er det motsette av konvensjonar, dårleg sjølvtillit, og rutinar. Det nullar ut alt slikt med eit trylleslag, og gjer deg til eit levande, kjempande, ekte menneskebarn.
Eg forstår ikkje kvifor det er dårleg.
Kva kan vere dårleg med å vere engasjert og ville yte alt ein har?
Kva kan vere dårleg med å ville meistre og komme seg fram?
Kva kan vere dårleg med den raudkinna gleda ved å springe forbi nokon?
Eg ser konkurranseinstinktet blir kokt saman med ein del andre omgrep til ein giftig graut. Elitisme, til dømes. At nokon er “betre enn andre”, i tydinga “nokon andre er verdilause” og “ein har ikkje respekt for kvarandre”. Vel. Nokon er betre enn andre til alt. Nokon er betre enn meg til alle ting eg gjer, på kvart einaste område eg driv med noko, vil det alltid vere nokon der ute i verda som kunne gjere det betre.
Og utan entusiasmen, arbeidsgleda og sjølvtilliten ville eg sige saman. Synke ned i sofaen med fjernkontrollen og sitte der og surve. Klage over politikarane og kjendisane og forfattarane og idrettsfolka, utan å delta, utan å by på noko som helst anna sjølv.
Men det gjer eg ikkje. Takka vere konkurranseinstinktet, og alle dei nære slektningane engasjement, entusiasme, iver og begeistring.
Eg er lukkeleg over å ha konkurranseinstinktet mitt. Lukkeleg over å hovudlaust kaste meg ut i ting som eg neppe kan vinne eller gjere best, berre fordi eg blir gripen av ein ubendig trang til å delta, yte og gje alt eg har. Det gjer livet mitt godt. Det gjev meg lykkestunder og levande smerte, og det fører til at eg reint faktisk får gjort noko.
Konkurranseinstinktet er ikkje berre bikkja som blir sparka mest. Det er også den mest fantastiske bikkja som er. Etter hån og mishandling løftar den hovudet, og får brått auge på den raude ballen. Utan å ense smertene sprett konkurranseinstinktet opp og spring så fort den kan, blødande og på halte bein, rett mot den raude kula. Konkurranseinstinktet gjev på, halsar mot målet og med eit byks landar den med begge forpotane og grip den raude ballen med kjeften, løftar hovudet og ser seg lukkeleg rundt. “Sjå, alle saman! Hah! Eg fekk den!” jublar konkurranseinstinktet. Og så kan dei sjølvgode og reserverte sitte i kvar sin sofa, utan ømme lemmer og arr, og ryste på hovudet og seie “tsk, tsk, eg deltar ikkje, for alle er like gode.” Yeah right. Men konkurranseinstinktet fekk den raude ballen!


Konkurranseinstinkt er flotte greier. Jeg tror kanskje grunnen til den stemoderlige behandlingen går på at mange oppfører seg som noen jævla staur under påskudd av at de bare er konkurranseinnstilte.
By: Iversen on september 26, 2008
at 9:32 am
Haha, det kan vere. Konkurranseinstinktet manglar sympatiske talsmenn og blir misbrukt av dustar.
By: Avil on september 26, 2008
at 9:34 am
Jeg er enig i alt du sier, og synes du har lagt det fram/forklart det på en fin og veldig tydelig måte.
Grunnen til at jeg er så sikker på at du har rett, er at jeg IKKE har det instinktet, det ble vel skremt ut av meg av min autoritære og depressive mor (beklager mor, men du er jo død nå). Da jeg begynte å skrive bøker for alvor, ble det ikke noe sving på det før jeg begynte (svært motstrebende) å slippe fram konkurranseinstinktet mitt.
Når jeg skriver labert iblant, er det fordi jeg synker tilbake i velkjente og trygge omgivelser: jeg er ingen, jeg – det er tryggest – nei, hvem gidder å være best – det orker jeg ikke – blablabla.
Du er en hissig og heldig dame.
By: kjersti s. on september 26, 2008
at 9:34 am
Så bra du fann ut av det og slapp udyret laus, Kjersti.
*løvebrøl*
By: Avil on september 26, 2008
at 9:36 am
Jeg tror det er ganske sikkert. Og ingenting ødelegger tapere som elendige vinnere.
Gud, så kjedelig livet hadde vært uten konkurranseinstinkt.
By: Iversen on september 26, 2008
at 9:48 am
Eg føler me er komme nærare kvarandre i dag, Iversen. Blir det noko undikkflashing på bloggen etter dette? *blafre*
By: Avil on september 26, 2008
at 9:50 am
Blafring med vippene skader ikke saken din, jaffal.
By: Iversen on september 26, 2008
at 10:14 am
Det gleder meg. *blafre-strutte-kombo*
By: Avil on september 26, 2008
at 10:17 am
Gosh.
Der klarte du å flytte noe fra lillehjernen til Cortex på meg.
*sitter litt omtåket fremdeles*
By: Beate on september 26, 2008
at 10:32 am
Beate. Oh, no blei eg ikkje sånn reint lite nysgjerrig.
By: Avil on september 26, 2008
at 10:34 am
*harker*
“Eg ser konkurranseinstinktet blir kokt saman med ein del andre omgrep til ein giftig graut. Elitisme, til dømes. At nokon er “betre enn andre”, i tydinga “nokon andre er verdilause” og “ein har ikkje respekt for kvarandre”.”
Jeg tror du traff spikeren på hodet her.
Si at du ikke liker en bok noen andre liker. Ofte opplever de nadre det da som at du sier “du har dårlig smak”.
Det er ett eller annet sånn “mindreverdighetskompleks-bånd” mellom disse to tingene. Tror jeg.
By: Beate on september 26, 2008
at 10:35 am
Jah, det ovenfor var ikke for å stille nysgjerrigheten din.
Her kommer intimbetroelsen:
Jeg tror at bare ved å lese denne teksten så våknet det slumrende konkuranseinstinktet i meg. Jeg tror jeg alltid har sett på slikt instinkt som “feil”, uten å tenke stort over det. Bare helt intuitivt har jeg oppfattet konkuranseinstinkt som “galt”.
Derav lillehjernen.
Det skulle ikke mer til enn å si “hallo, våkn opp” for å få det flyttet til litt mer rasjonelle deler av hjernen. Lizzom.
By: Beate on september 26, 2008
at 10:39 am
Jah, legg merke til at jeg internaliserer både begrepene dine og holdningene dine i rasende fart i disse dager.
By: Beate on september 26, 2008
at 10:40 am
Beate: Eller for å ta et enda nærere eksempel; blogger. “Jeg leser ikke bloggen din”, liksom.
By: Iversen on september 26, 2008
at 10:42 am
Iversen, av og til (ganske ofte) trenger jeg ting med teskje. “Jeg leser ikke bloggen din” blir det da i hodet til den som blogger “jeg liker ikke bloggen din”?
By: Beate on september 26, 2008
at 10:44 am
Jeg er med deg her. Tidligere har jeg holdt meg med den ‘vanlige’ holdningen til konkurranse og konkurrering, helt til det gikk opp for meg at pulsen min øker litt hver gang det skal konkurreres om noe (Ludo, feks), og at jeg faktisk blir sur når jeg taper. Derfor har jeg nå innsett at jeg er ganske glad i konkurrering, og kaster meg stadig oftere ut i “prøvelser” i den retning. Veldig moro og frigjørende! Og- på tide. Jeg er over 50. Livet bør være mest mulig gøy og tøys, spør du meg.
By: Britt Åse on september 26, 2008
at 10:50 am
Konkurranseinstinktets problem er vel retningen det vanligvis tar mot andre. Det er energi MOT, ikke MED, og kan dermed oppfattes som truende og destruktivt. Konkurranse med seg selv derimot, ja der er jeg med.
By: Bharfot on september 26, 2008
at 10:52 am
Beate: Jepp. Det var det jeg mente.
By: Iversen on september 26, 2008
at 10:59 am
Men det er jo oftest sant. Om ikke “liker ikke” så i alle fall “jeg finner den ikke interesant nok/underholdende nok/givende nok i forhold til min egen, private smak og interessefelt til at jeg bruker tid på å lese den bloggen”. Evenutelt “jeg har ikke oppdaget den enda”.
Det som derimot er en total feiltolkning er når du sier: “Jeg leser blogg X”, og jeg sier, “jeg liker ikke/leser ikke blogg X”, og det du hører er “jeg synes du er dum siden du liker blogg X”.
Som om felles smak skulle være ensbetydende meg at jeg liker deg, og forsekjellig smak at jeg ikke liker deg og synes du er dum.
De fleste oppegående burde jo skjønne at smak er en høyst subjektiv greie. Men når andre åpenlyst sier at de ikke har samme smak som en, så slår en eller annen merkelig mekanisme inn og tærne våre vokser plutselig og blir lange og ømme.
By: Beate on september 26, 2008
at 11:08 am
Tja. Ok, det ble ikke noe bra eksempel, men det er jo absolutt ikke automatisk slik at man syns en blogg er dårlig selv om man ikke leser den. Jeg leser ikke bloggen til.. vi lar eksemplet være irrelevant her, men jeg kan jo innse at den bloggen har kvaliteter selv om den ikke akkurat treffer meg i hjerterota. Men igjen, eksemplet var ikke særlig bra.
By: Iversen on september 26, 2008
at 11:13 am
Et dårlig eksempel er bedre enn ingen eksempel. Det føreste fører til hektisk skriveaktivitet, det andre til at man surfer videre.
*surfer inn på Iversens blogg*
By: Beate on september 26, 2008
at 11:16 am
Hah, mission accomplished!
By: Iversen on september 26, 2008
at 11:17 am
Se her, Avil – forbrødring/forsøstring i kommentarfeltet ditt. Det er fasan ikke verst.
By: Iversen on september 26, 2008
at 11:17 am
Nå skal jeg spørre deg om noe i et kommentarfelt borte hos deg, Ivers.
By: Beate on september 26, 2008
at 11:21 am
Forbrødring med en brokkoli. Det gir nye dimensjoner over tilverelsen.
By: Beate on september 26, 2008
at 11:31 am
Eg føler liksom at denne bloggen bringer andre saman og løfter folk. Det var faen ikkje meininga.
By: Avil on september 26, 2008
at 12:03 pm
Splitt og hersk, splitt og hersk skulle det vært. Med Avil som Machiavelli på topp.
By: Beate on september 26, 2008
at 12:29 pm
No kom eg til å tenke på mor mi som blir så fortvila når det er VM eller Kvitt eller dobbelt eller noko på tv. Eg synest alle er like flinke, eg, seier ho med skingrestemme og blir febrilsk raud i ansiktet.
Eg tør verkeleg ikkje nøste i det.
By: Hydra on september 26, 2008
at 12:40 pm
Ja, eg har sjølvsagt ikkje konkurranseinstinkt. det seier seg liksom sjølv.
By: Hydra on september 26, 2008
at 12:40 pm
“Det handlar om å bli gripe av ein lyst til å yte sitt ypperste, gje på og kaste seg etter ballen med risiko for varige kneskader”
Jeg kjenner at energien min våkner bare jeg leser dette! Jeg er selv en person med mye konkurranseinstikt; jeg ønsker stadig å nå høyere mål, ingenting føles så bra enn å kunne sprenge igjennom til nye høyder!
Jeg mener også at dette er positivt. Uten dette hadde jeg uten tvil ikke nådd mange av de målene og drømmene mine. Det gir spenning og mening i livet!
Nå tenker jeg ikke bare på rene konkurranser, jeg føler at dette passer inn på mange mål jeg har i livet mitt!
Stå på!
By: villkatta on september 26, 2008
at 12:42 pm
Dersom det berre handla om å yte sitt ytterste, så kunne ein jo like gjerne gjort det når ein var heilt aleine.
By: Hydra on september 26, 2008
at 12:45 pm
Hydra: Dette minnar om korleis eg og ei eg budde i kollektiv med pleide å herpe når gutane såg fotball. “Kvifor må dei spele mot kvarandre, kvifor kan ikkje alle vere venner og spele med kvarandre?” sagt med sånn ynkeleg Steinerskulestemme.
Du må finne ein måte å legge dette bak deg på. Det kjem til å bli dyrt, sjølvsagt.
villkatta: For ikkje å snakke om kor keisamt det er å spele spel med folk som ikkje bryr seg om dei vinn eller tapar. Snakk om spoil sports.
Beate: Opp alle jordens arme træller, det er framleis mykje ugjort arbeid!
By: Avil on september 26, 2008
at 12:50 pm
Når jeg leser dette føler jeg meg som en god mor. Endelig. Ha en fin helg da Avil-ungen min.
By: Eto on september 26, 2008
at 2:01 pm
God tur til sommarhuset, gode venn!
By: Avil on september 26, 2008
at 2:07 pm
Jeg er enig i at det ikke er noe galt i å ha konkurranseinstinkt.
Men jeg skjønner ikke at alle disse andre flotte
egenskapene du nevner skal måtte henge sammen med konkurranse. Man kan da være selvbevisst, målbevisst, engasjert, sta, leken, entusiastisk, ivrig, osv, uten å være opptatt av å sammenligne seg med andre?
Jeg vil heller si det sånn: Dersom man har et sterkt konkurranseinstinkt vil det å sammenligne seg med andre kunne virke inspirerende, slik at disse egenskapene forsterkes. Har man det ikke, kan det nok like gjerne virke motsatt.
By: abre on september 26, 2008
at 4:06 pm
Takk!
(Skal slutte å skamme meg nå)
By: Kristin on september 26, 2008
at 8:03 pm